Informacje praktyczne – Budapeszt

Najtańsza taksówka z lotniska do centrum to zona taxi. Standardowy kurs do strefy 5-6-7-8-9 kosztuje 3600 HUF. Za taksówkę dla większej ilości osób (do 8) zapłacimy o 1000 HUF więcej. Zamówienia można dokonać mailowo podając czas przylotu, nr lotu i nazwisko (chwilę czasu zajęło nam domyślenie się, że to jednak moje nazwisko zostało wymówione przez kierowcę). Po wyjściu z lotniska od razu widać gdzie parkują wcześniej zamówione taksówki. Uwaga: kierowca domagał się większej kwoty niż była ustalona argumentując, że pierwsza lokalizacja jest w tej cenie (jechaliśmy w trzy różne miejsca), a dalej według licznika.

Przy planowaniu poruszania się komunikacją miejską przydatna jest strona gdzie można wpisać początek i koniec trasy.
Dla nas najwygodniejszy okazał się bilet grupowy (do 5 osób) na 24 h. Inne możliwości jak i ich ceny znajdziemy tutaj. Bilet ten kupiłyśmy w punkcie sprzedaży i sprzedająca ręcznie wpisała nam datę rozpoczęcia ważności.
W godzinach dziennych wygodnie dojeżdża się na lotnisko metrem i autobusem 200E. Ostatnia stacja metra, tam gdzie przesiadamy się na autobus, to galeria handlowa.

Nocleg: 4 osobowy apartament zarezerwowałyśmy z wimdu. Central Budapest Apartment Oktogon. Kupon na zniżkę 20 e przy zakupie za 40 e znacznie uatrakcyjnił ofertę. Noc za osobę kosztowała nas 25 zł.

Wyboru winiarni Tokaji Borozó (Falk Miksa utca 30, V dzielnica) dokonałyśmy w oparciu o informację ze strony. Decylitr wina podrożał na 120 HUF.

Najlepsze kurtoskalacse były na przeciw naszego apartamentu przy Hunyadi ter(450 HUF), ale w sobotę przyczepa z której były sprzedawane nie przyjechała. Uratowało nas stoisko przy Deak Ferenc ter gdzie kwitnie życie turystyczne i większe kurtoskalacse kosztują 900 HUF:

Langosze jadłyśmy w Hali targowej na Hold utca (niedaleko od Bazyliki Świętego Stefana):

oraz hali Nagycsarnok.  Pierwsza oferuje skromniejszy wybór. Langosz z serem kosztuje w pierwszej 350 HUF, a w drugiej 450 HUF.

Knajpka z trabantami – Szimpla Kert mieści się na Kazinczy utca 14:

Wypłata z karty do konta w mbanku okazała się tak samo atrakcyjna jak zakup forintów na Floriańskiej.

Koszt wycieczki na osobę:
– przelot 42 zł
– 2 noclegi 50 zł
– wydatki na miejscu wraz z drobnymi zakupami i taksówką 140 zł.

3 thoughts on “Informacje praktyczne – Budapeszt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: